Skip to Content Contact Us
ביתבלוגאומנות החיתוך

אומנות החיתוך

בעולם הקולינריה והבישול, הסכין היא כלי היסוד החשוב ביותר שיש בידי השף או הטבח. זאת מפני שהסכין היא הבסיס לכל מנה, בין היא טרייה, מבושלת או אפויה. בלי הסכינים אפשר לומר שלא היינו יכולים לגלות את כל הנפלאות של חומרי הגלם השונים, בין אם אלו פירות וירקות, בשרים, דגים, עופות או מוצרים אחרים מן החי והצומח. סכין איכותית היא המשפיעה לטובה על איכות המנה הסופית ועל הנוחות והבטיחות של השף או הטבח במהלך ההכנה. בחירת הסכין הנכונה היא עניין המשלב ידע, ניסיון והבנה של הצורך הספציפי שבשבילו אנחנו משתמשים בסכין. במאמר זה נסקור את הפרמטרים השונים הקובעים כיצד עלינו לבחור בסכין איכותית ולמה מדובר בבחירה חשובה.

חשיבות בחירת הסכין

בחירת הסכין הנכונה חשובה ליעילות ההכנה ולבטיחות השימוש שלנו בסכין. סכין איכותית מאפשרת חיתוך מדויק ואחיד, מקצרת את זמני ההכנה ומונעת תסכול. סכין שאינה מתאימה עלולה לסכן את המשתמש, להכביד על העבודה ולפגוע באיכות האוכל.

התאמת גודל הסכין לצורך

גודל הסכין צריך להתאים למטלה. סכין גדולה יעילה לחיתוך ירקות, בשרים ולחמניות. סכין קטנה מתאימה למטלות עדינות כגון קילוף או פריסה. סכין שף או סכין סנטוקו נוחות יותר לעבודה ממושכת משום שהן שומרות על תנופה בזכות המסה שלהן. יש גם סכינים עם להב משוננת, כמו סכין לחם, המסייעות בחיתוך מוצרים מחוספסים או קשים.

עובי פלדת הסכין

עובי הלהב משפיע על כוח החיתוך ועל הגמישות של הסכין. להבים דקים וגמישים מתאימים לחיתוך דק ומדויק. להבים עבים וקשיחים יותר מתאימים לחיתוך עצמות, אגוזים קשים וכדומה.

חשיבות שימור והשחזת הסכינים

סכין מושחזת ומטופחת היא סכין בטוחה ויעילה יותר. שמירה על חדות הסכין מפחיתה מאמץ בחיתוך ומונעת ממנה להחליק. כדאי להשחיז סכינים באופן סדיר בעזרת אבן השחזה או משחזה חשמלית. שמירה נכונה על הסכינים הכרחית כדי להגן על הלהב מפגיעות ולמנוע סכנת פציעה. מומלץ לאחסן סכינים בתוך מגן גומי, מארז עץ או מגנט להצמדה על הקיר.

סוגי סכינים

סוג סכין

שימוש

תכונות

אורך להב

סכין לחם

לחיתוך לחמים שונים ומאפים רכים

להב ארוך ומשונן

עד 21 ס”מ

סכין בשר

סכין המיועדת לחיתוך סיבי בשר עבים, ועצמות

להב עבה וארוך המתעקל בקצה כלפי מעלה

20-18 ס”מ

סכין גבינות

סכין לחיתוך ולפריסת גבינות קשות או חצי קשות

סכין מחוררת, שמטרתה למנוע חיכוך והידבקות של הגבינה ללהב

עד 15 ס”מ

 

טכניקות חיתוך
טכניקות החיתוך השונות של חומרי הגלם הן אמצעי חשוב להכנת מגוון רחב של מנות. יש מספר שיטות בסיסיות של חיתוך המתאימות למטרות שונות. טכניקות חיתוך נכונות הן מפתח להצלחת ההכנה של המזון, לבישול שלו ולחוויית אוכל מהנה. שליטה בטכניקות השונות מקלה על תהליכי הכנת המזון והגשתו, ומזרזת את זמני ההכנה והבישול.

קיצוץ
חיתוך לרצועות דקות הוא חיתוך שבדרך כלל מתאים לירקות, עשבי תיבול וכו’. חיתוך לפרוסות או לרצועות דקות אפשר לבצע בשימוש בסכיני שף מומלצות והוא מתאים בעיקר לירקות ארוכים כגון גזר ומלפפון. זהו חיתוך סטנדרטי להכנת סלטים, לתוספת על מנות עיקריות ולמרקים, ולעיתים גם לבשרים.

חיתוך לקוביות
שימושי להכנת סלטים, תבשילים ועוד. חיתוך לקוביות, לרוחב או לאורך, שימושי גם להכנת קינוחים ומנות הדורשות דיוק. בדרך כלל מקפידים על אחידות גודל הקוביות כך שדרגת הבישול תהיה זהה בכל חלקי המנה.

טחינה

טכניקה מהירה המשחררת טעמים, אידאלית לתבלינים ולשום. טחינה של מזון היא שיטה נפוצה לשחרור מהיר של טעם עוצמתי מפירות, מירקות או מתבלינים ולערבוב שלהם. כך למשל אפשר לטחון שום, אגוזים, זיתים ועוד כתיבול מהיר למאכלים. כלים לטחינה כוללים סכין או מכתש ופטיש, טוחן ביתי או מעבד מזון. התהליך מאפשר שחרור מרבי של מיצים וטעם בתוספת מרקם נעים.

לסיכום

סכין היא כלי חשוב להצלחת הבישול והאפייה. בחירת סכין המתאימה למטרה תשפר מאוד את החוויה, את הבטיחות של הבשלן ואת איכות המזון. כדאי להשקיע בסכינים איכותיות ובתחזוקה השוטפת שלהן, כי ההשקעה תחזיר את עצמה במטבח.

image logo
Get 10% off
image

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו 10% הנחה לקנייה הראשונה

    Back top top