Skip to Content Contact Us
ביתבלוגסוגי סכינים

סוגי סכינים

בעולם הקולינריה ואומנות החיתוך, מטבח מצויד היטב הוא הדבר ההכרחי ביותר שכל שף וטבח זקוקים לו. מטבח מצויד יכלול בתוכו את כל הכלים לבישול ולהכנה שיקלו על עבודת הטבחים והשפים, כאשר חלק בלתי נדלה מהציוד הזה הוא סכינים איכותיות המותאמות לביצוע פעולות שונות כמו חיתוך, קיצוץ, פריסה, פילוט ועוד. לכל סכין יש מאפיינים המשפיעים על המטרה לשמה היא מיועדת והופכים אותה ללא מתאימה למטרות אחרות. עם זאת, תהליך בחירת הסכין יכול להיות מעט קשה בגלל האופציות הרבות לסכינים מעולות. במאמר זה נרחיב על המגוון ועל הסוגים של סכינים הקיימים בשוק כדי שתוכלו לבחור את הסכין המדויקת לכם.

מהם המאפיינים שצריך לבדוק כשבוחרים סכין?

לפני שנתחיל לדבר על סוגי סכינים הקיימים, עלינו להבין מהם המאפיינים המשפיעים על ביצועי הסכין שאותה נבחר. מאפיינים אלו הם: החומר שממנו עשויה להב הסכין, אורך הלהב, משקל הסכין הכולל, עיצוב הידית של הסכין והאיזון שלה ועלינו להתייחס אליהם בקפידה. סכין באיכות גבוהה תבטיח לנו אריכות ימים בשימוש בה, וכי החדות שלה תישמר לאורך זמן. האורך ומשקל הסכין, לעומת זאת, יעידו לנו על הפעולות שאפשר לבצע בסכין ולאילו חומרי גלם היא תתאים יותר. עיצוב הידית של הסכין והאיזון שלה מול הלהב, הם אלו שיקבעו כמה נוחה ואגרונומית תהיה הסכין לשימוש וכאשר יהיה מדובר בסכין טובה עיצוב הידית והאיזון שלה יתרמו לנו לעבודה מדויקת וקלה.

סכיני שף

סכיני שף, שאליהן מתייחסים לרוב כסכינים בעלות שימושים רבים, הן סוסי העבודה של המטבח. סכיני השף מאופיינות בוורסטיליות הרבה שלהן ובעיצוב התורם ליכולת שלהן להתאים למגוון משימות הנדרשות במטבח ולמיומנויות חיתוך שונות כמו קיצוץ, פריסה, חיתוך ועוד. שאלתם את עצמכם איך בוחרים סכין שף? ובכן, סכיני שף יהיו לרוב בעלות קצה מחודד ומעוגל כלפי מעלה אשר יאפשר תנועה של נדנוד הסכין על הקרש לפנים ולאחור, מה שהופך את הסכינים הללו לאידיאליות לשימוש מהיר ויעיל. בעזרת סכינים אלו תוכלו לקצוץ ירקות ירוקים ועלים, להפוך את השום שלכם למשחה, לחתוך בשר ודגים ואפילו לטפל בבצקים.

סכיני ירקות

סכיני ירקות, המוכרות גם בתור סכיני שירות, מיוצרות כסכינים צרות בעלות קצה מחודד ולרוב הן קטנות. אלו סכינים המיוצרות לביצוע פעולות קשות שונות כמו קילוף, גיזום ואף עיצוב של פירות וירקות שונים. הגודל של סכינים אלו הוא קומפקטי ולכן הן חיוניות ביותר לביצוע משימות חיתוך עדינות הדורשות דיוק ושליטה מה שהופך את סכיני הירקות לכלי חובה בכל מטבח. כמו כן, סכיני הירקות מעולות ליצירת קישוטים קטנים ושונים באוכל.

סכיני לחם

סכיני לחם הן סכינים המוכרות היטב בעיקר בגלל הקצוות המשוננים שלהן והן מעוצבות כדי לחתוך לחם באחידות מבלי לפצוע אותו. סכין הלחם מזכירה קצת מסור מכיוון שהיא ארוכה מאוד, אך היא מאפשרת לחתוך לחמים קריספיים בקלות והיא מתאימה לחיתוך של מאכלים רכים נוספים כמו עגבניות ועוגות. סכין לחם טובה תעזור לחתוך לחם ומאפים רכים ועדינים בצורה אחידה וקלה, מבלי ליצור גושי פירורים או להרוס את המרקם שלהם.

סכין קצבים

סכין קצבים היא סכין קטנה בעל להב צרה אשר הופכת אותה למושלמת למשימות חיתוך הדורשות דיוק רב. בסכין הקצבים נשתמש בעיקר לחיתוך בשר, להפרדת בשר מעצמות ולקיצוץ של שומן עודף מחלקי בשר שונים. אז אם אתם מחפשים סכין טובה שתתאים לעבודה עם בשר, סכין הקצבים היא הסכין לבשר שלא ידעתם שאתם צריכים במטבח שלכם. זוהי סכין שיש לה להב ארוך ומעוקל המסתיים בקצה מחודד. לכן, זוהי סכין מצוינת שיש להחזיק בכל מטבח, ובעיקר במטבחים מקצועיים.

לסיכום

בעולם הדינאמי של אומנויות הקולינריה, לסכינים יש תפקיד חשוב ביותר בהפיכת חומרי גלם ליצירות אומנות טעימות. לכל סכין יש שימושים ייחודיים משלה שלהם היא מעוצבת, והבנת המטרות השונות של כל סכין יכולה לתרום רבות לטבחים חובבניים בבית או לטבחים העובדים במטבחים מקצועיים במסעדות לדוגמה. שימוש בסכין הנכונה יכול לתרום רבות לעבודה יעילה וקלה נוחה ואפילו זריזה עם חומרי גלם שונים.

image logo
Get 10% off
image

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו 10% הנחה לקנייה הראשונה

    Back top top